Példátlanul erős eszközökkel védhetik meg magukat a kistelepülések

2025. április 17. 12:08

Orbán Viktor már évértékelőjében arra szóította fel Navracsics Tibor minisztert, dolgozza ki a szükséges lépéseket, hogy a kistelepülések megvédhessék méretüket és arculatukat. Most megszületett a jogszabálytervezet, amely drasztikus megoldásokat is lehetővé tenne.

2025. április 17. 12:08
null

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium minisztere bejelentette: 

ellindul a társadalmi egyeztetés a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatról, 

a kormány azoknak az önkormányzatoknak kíván segíteni az intézkedésekkel, amelyek úgy érzik, hogy a beköltözők nagy száma megváltoztatja a településképet, a település hagyományos szerkezetét

Ezt is ajánljuk a témában

Ennek előzménye, hogy Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében feltette a kérdést: „Van-e joguk a kistelepüléseknek megvédeni falusi, vidéki méretüket és arculatukat? Ha van, akkor adjunk nekik eszközöket, hogy érvényt szerezhessenek a joguknak, és gátat szabhassanak a beköltözésnek. A vidék, a falu, a kisváros nem kísérleti terep, hanem örökség” – fogalmazott, felszólítva Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési minisztert a szükséges lépések kidolgozására.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez a törvényjavaslat annak a körülbelül 300 településnek kíván segítséget nyújtani, akik ezt veszélyként vagy tehertételként élik meg – mondta a Navracsics. A miniszter hozzátette: az a céljuk, hogy olyan jogi eszközöket, lehetőségeket nyújtsanak, amelyek egy jogállamiságban kiállják a bírósági eljárások, az alkotmányosság próbáját.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy képviselő-testületi döntésekről lesz szó, az előzetes konzultációk eredményeként pedig öt megoldás körvonalazódik. Ezek a helyi adózással kapcsolatos többletkötelezettség; a lakcímbejelentéshez, illetve az ingatlanvásárláshoz kötődő feltétel meghatározása (mint például közösségi erőfeszítéshez való többlethozzájárulás); elővásárlási jog biztosítása a helyben élő polgároknak. Az ötödik a teljes tiltás, amikor egy falu kimondhatná, hogy ha ott egy ház eladóvá válik, azt csak az ott élők, vagy korábban ott élők és visszaköltözők, vagy ott élő közeli hozzátartozóhoz költözők, illetve munka céljából letelepedni szándékozók vásárolhatják meg.

Tehát 

öt lehetőség van, a viszonylag egyszerűtől az egészen drasztikusig, 

hiszen a legutóbbi valóban meglehetősen drasztikus és erőteljes lépés lenne – fogalmazott Navracsics Tibor.

A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a miniszter ezt azzal egészítette ki, hogy a tiltás azoknak szólna, akik kívülről jönnek, és befektetési céllal vásárolnának ingatlant.

Példátlanul erős eszközök

A jogszabálytervezetnek a hely.hu által megismert előterjesztése nagyon erős eszközöket adna a helyi önkormányzatok és a már a településen élők (bizonyos értelemben őslakosok) kezébe, amivel meghatározhatják, ki vásárolhat vagy bérelhet ingatlant a településükön. A portál ezt a következőképpen foglalja össze:

Kívánatos lakosságszám megállapítása
Az önkormányzat megállapíthat egy kívánatos lakosságszámot, ami nem lehet kevesebb, mint a település lélekszáma a döntés pillanatában. A törvény által lehetővé tett védelmi intézkedések alkalmazására azt követően nyílik mód, ha a lélekszám eléri ezt a határt.

Az ingatlanszerzés kizárása
Az önkormányzat kizárhatja a betelepülők ingatlanszerzését. Ebben az esetben csak a településen lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkezők léphetnek fel vásárlóként, vagy akár bérlőként.

Elővásárlási jog
Az önkormányzat elővásárlási jogot írhat elő minden ingatlanszerzésre. Az elővásárlás jogosultsági sorrendje így alakul ebben az esetben:
1. más jogszabály erejénél fogva elővásárlásra jogosult,
2. az önkormányzat,
3. az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosa,
4. az ingatlannal telekhatáros ingatlanon lakóhellyel rendelkező.

Az ingatlanszerzés feltételhez kötése
Kiköthető, hogy a betelepülők csak bizonyos feltétel(ek) teljesítése esetén szerezhetnek ingatlant. Előírható, hogy a betelepülő „a közösség önazonossága, szokásai, hagyományai szempontjából releváns, vagy a közösség javát szolgáló észszerű kötelezettséget teljesítsen, vagy közérdekű kötelezettségvállalást tegyen”.

A lakcímlétesítés tilalma vagy feltételhez kötése
Az önkormányzat dönthet úgy, hogy a településen további lakcím nem, vagy csak önkormányzati hozzájárulással létesíthető.

Betelepülők adója
Az önkormányzat a betelepülést adófizetési kötelezettséghez kötheti, ennek szabályait a helyi adókról szóló törvény határozza meg.

A hely.hu értesülései szerint a törvénytervezet támogatottsága a kormányzaton belül egyelőre kérdéses, ami nem meglepő, hiszen még csak most fog elindulni róla a társadalmi egyeztetés.

Nyitókép: MTI

***

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Raven
2025. április 18. 08:28
A lakócélu ingatlanárak eszement növekedését, a külföldiek és a már a több ingatlannal rendelkező magyarok ingatlanvásárlási korlátozásával lehetne jelentősen mérsékelni, már korábban is kellett volna. A föld és telekvásárlásra is kikell terjeszteni.
razzmatazz
2025. április 18. 06:48
Ez a készülő törvény mint törvény nem példátlan! Volt rá már példa, Szépvölgyi Zoltán polgármesterkedése (Fővárosi Tanács Elnöksége, 1971-1986) alatt például a vidékieknek tiltották meg a budapesti ingatlanvásárlast. Tessék tanulmányozni az akkori előírásokat, hogyan gátolták sikeresen a vidékek beköltözését és őrízték meg a főváros arculatát. Ha valamiben mégis példátlan ez a törvény, akkor az az aljasság az, amennyiben megakadályozza magyar embereknek Magyarországon, hogy ott vásároljanak családjuknak ingatlant, ahol élni szeretnének.
orokkuruc-2
2025. április 18. 03:27
Hát pl. Rajkánál talán az utolsó pillanatban.
orizatriznyák
2025. április 17. 15:19
Én őszintén nem értem, hogy mi a probléma és mire megoldás a javasolt jogszabály. Ha egy település nem akarja, hogy lakótelep /lakópark épüljön a szélén és a sok vadonatúj beköltöző teljesen megváltoztassa az adott település képét/hangulatát, akkor az adott önkormányzat hozzon olyan építési szabályzatot, hogy nem lehet lakótelepet /lakóparkot építeni, illetve ne hozzon létre új lakóövezetet. Megjegyzem, borzasztó, ami a Balaton környékén van: nagyon pici telkekre építenek egymás mellé 10-15 nagy, szürke-fehér kockaházat (családi házakat, illetve nyaralókat) gondolom építési beruházók - ezek a házak 5-6 méterre vannak egymástól, tiszta falanszter hangulat az egész, teljesen tönkretéve a környék hangulatát. De ezt valaki engedélyezte az önkormányzatnál (kíváncsi lennék, hogyan/miért).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!